Firewall je část programu běžící na zařízení, které odděluje vaši soukromou počítačovou síť od té veřejné (internetu). Jeho úlohou je dle přednastavených pravidel určovat, která komunikace smí a která nesmí vcházet do vaší soukromé sítě.

 

      Dá se říci, že jakákoliv lokální počítačová síť je zabezpečena firewallem (zkráceně FW), který je integrován v rámci modemu, nebo jiného hraničního zařízení. Většina laické veřejnosti ani netuší, že jejich domácí modem nějaký firewall vůbec obsahuje, natož k čemu slouží. Dále je tu skupina lidí, například z firemní sféry, která ví, že zabezpečení sítě pomocí firewallu je velmi důležitá a nutná součást, bez které se počítačová síť vůbec neobejde. A že je opravdu velmi důležitá jeho konfigurace, pokud má někdo z internetu přistupovat do vnitřní sítě. Pokud je FW špatně nakonfigurován, otvírají se možnosti hackerům a hackerským robotům, kteří neustále skenují internet a zkoušejí různé „zranitelnosti“.

 

      Co si dnes ale málokdo uvědomuje – a mnohdy jsou to i správci sítí, že pokud je z nějakých důvodů potřeba opravdu důsledně zabezpečit počítačovou síť, obyčejné firewally jsou dnes již pouhým základním kamenem, ale z hlediska bezpečnosti jsou nedostačující.

 


Jaký je tedy rozdíl mezi standardním Firewallem a Next Generation Firewallem (zrkáceně NGFW) ? Už z anglického názvu vyplývá, že se jedná o „další generaci“. Ale abych co nejvíce přiblížil celou problematiku laikovi, použiji příměr k vrátnici domu.

Standardní FW funguje asi jako vrátný obytného domu. Všechny osoby, které vycházejí z budovy, automaticky vypouští, dá se říci, že je nekontroluje. V obráceném směru – nájemníky domu, které má na seznamu a zná, vpustí dovnitř. A stejně tak vpustí dovnitř všechny ostatní cizí osoby, které vcházejí
na základě pozvání nájemníků. Toto je možná dostačují, pokud nemáte v budově co chránit a stačí vám, aby do domu nechodili všichni, jak se jim zlíbí.

 

       Jakmile ale máte v budově něco cenného – u společností tomu mohou být důležitá data, která mají hodnotu sama o sobě, nebo data a prostředky, které firma potřebuje ke své výrobní a prodejní činnosti, je nutná vyšší ochrana. V této chvíli je potřeba, aby vrátný nejenom hlídal, kdo jde do budovy, ale také kdo a kdy z ní vychází, co vnáší a co vynáší ven. Aby přesně věděl, koho s čím může vpustit a koho s jakým obsahem zase vypustit tak, aby firmě nebyla způsobena škoda. A vzhledem k tomu, že nemůže jen tak zastavit oprávněné návštěvníky, kteří u sebe mají podezřelý obsah, musí mít možnost podezřelý obsah analyzovat. Takže potřebuje bezpečnostní rámy, další školené vrátné, externí spolupracovníky na analýzu atd. Vlastně jsme na takové ostraze letištní bezcelní zóny, ale ještě na vyšší úrovni. 

 


      A přesně takto funguje další generace firewallů. NGFW neustále monitoruje a vyhodnocuje provoz, který skrze něj prochází. Ví, jak vypadají data, která můžou z firmy odcházet a stejně tak ví, které informace může komu zpřístupnit, aniž by se musela podávat nějaká žádost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *